درایور LED توان ثابت - عکس اصلی

آیا درایورهای LED توان ثابت عملکرد بهتری دارند؟

مشخصات ذاتی لامپ های LED

در حال حاظر راه اندازی LED ها با درایورهای منبع جریان بسیار محبوب شده است. اگر به منحنی جریان-ولتاژ LED توجه کنید متوجه میشوید که اگر تنها 2.5% ولتاژ دو سر LED تغییر کند جریانی عبوری آن حدود 16% تغییر میکند که در نتیجه باعث بالا رفتن دمای LED خواهد شد و در پی افزایش دما امکان دارد ولتاژ LED تا 20% نیز بالاتر رود. مقدار روشنایی LED وابسته به جریان عبوری از آن می‌باشد. هرچه جریان عبوری از آن بیشتر باشد روشنایی آن نیز بیشتر خواهد شد. بنابر توضیحاتی که دادیم باید LED ها با منبع تغذیه جریان ثابت تغذیه بشوند.

منحنی جریان-ولتاژ درایور LED توان ثابت

منحنی جریان-ولتاژ درایور LED توان ثابت

راه حل جایگزین : درایور توان ثابت

اما سوال دیگر این است که آیا میشود LED ها را با منبع توان ثابت نیز درایو کرد؟ در مبحث قبلی به این موضوع توجه نکردیم که آیا برای رسیدن به میزان یک درخشندگی یکسان، توان ثابتی مصرف میشود یا خیر؟ میخواهیم در ادامه بیشتر راجع به این موضوع بحث کنیم. اگر منحنی های جریان-ولتاژ و دمایی LED را نگاهی بیندازیم متوجه میشویم که با میزان توان مشخص میتوانیم به میزان روشنایی مشخصی برسیم. پس میشود از درایور توان ثابت برای راه‌اندازی LED ها استفاده کرد.

علت شایع نشدن مصرف درایور توان ثابت

با این حال چرا سازندگان درایورهای LED خود را توسعه نمیدهند و درایورهای توان ثابت را به بازار ارائه نداده‌اند؟ اتفاقا با بکارگیری میکروکنترلر ها این و با کنترل پهنای عرض باند میتوان به آسانی LED درایوری ساخت که توانایی ارائه توان ثابت را داشته باشد.

میکروکنترلر وظیفه دارد که با فیدبکی که از ولتاژ و جریان خروجی میگیرد پهنای عرض باند را طوری تنظیم کند که توان ثابت مد نظر ما را تحویل بار بدهد. نمودار تغذیه توان ثابت خطی مانند خط آبی که در شکل زیر است باید باشد. درایورهای توان ثابت علاوه بر اینکه یک هزینه مشخصی برای ساخت دارند یکی از معایب آن ها این است در صورت خرابی لامپ LED جریان افزایش میابد که حتی این اوضاع را بدتر نیز میکند؛ همانطور که میدانید LED ها ضریب دمایی منفی دارند، افزایش جریان خروجی به خاطر کاهش ولتاژ در دمای بالا در هنگام کار باعث میشود که طول عمر آن از چیزی که انتظارش را داریم بیشتر هم بشود. در مجموع با در نظر بسیاری از فاکتورهای مختلف، بهترین راه حل درایو کردن LED ها استفاده از روش “شبه توان ثابت” با یک رنج وسیع از ولتاژ و جریان است.

منحنی تغییرات مشخصه الکتریکی دمایی لامپ های LED

منحنی تغییرات مشخصه الکتریکی دمایی لامپ های LED

بهترین راه حل : LED درایور شبه توان ثابت

درایورهای LED خیابانی کمپانی مین‌ول MEAN WELL با بکارگیری طراحی خاص توانسته اند رنج وسیعی از ولتاژ و جریان خروجی را برای مشتریان پوشش دهند. برای اینکه هیچ هزینه اضافی برای طراحی مازاد، یا با درایو نامناسب برای مشخصه LED که در نهایت منجر به آسیب رسیدن به LED میشود، مین‌ول رنج وسیعی از محصولات را تولید کرده است و در حال حاضر درایور های “شبه توان ثابت” متناسب ترین راه حل هستند.

مقایسه دو سری محصولات توان ثابت و جریان ثابت

سری‌های XLG درایورهای توان ثابت مین ول اند. بدلیل اینکه رنج وسیعی از ولتاژ و جریان را پشتیبانی میکنند به عنوان یک درایور منعطف و پر بازده شناخته میشوند و همچنین دیگر لزومی به لیست بزرگی از انواع و سری های  LEDدرایور نیست. در ادامه دو نوع درایور LED مین ول ELG-75-48 و XLG-75-H باهم مقایسه میکنیم. بیشترین توانی که سری ELG-75-48 ارائه میدهد طبق منحنی زیر در 48 ولت / 1.56 آمپر رخ میدهد. هنگامی که ولتاژ LED از 48 ولت خیلی افت کند، بدلیل نوع طراحی ساختار و محدودیت هایی  که دارد جریان نمیتواند متقابلا نیز افزایش پیدا کند. با این توصیف در ولتاژهای مختلف توان های متفاوتی از درایور دریافت میکنیم و این درایور در رده درایورهای توان ثابت قرار ندارد. حال اگر به منحنی درایور سری XLG-75-H دقت کنید، میبینید که این مشکل مرتفع شده است. همانطور که گفتیم درایور سری XLG-75-H در رده درایورهای توان ثابت قرار گرفته اند. ما در بین ولتاژ 36 الی 58 ولت از این منبع تغذیه تمام توان آن به LED اعمال میشود. همچنین این امکان برای مشتریان وجود دارد که با محدود سازی جریان خروجی بتوانند میزان روشنایی و درخشش LED را تنظیم کنند(به منحنی زیر توجه کنید). علاوه بر این قابلیت ها و مشخصاتی که ذکر شد ذر درایورهای سری XLG در تمامی توان ها از قطعات با کیفیت استفاده شده است و تمام الزامات و استانداردهای فنی و ایمنی را رعایت نموده و در نتیجه تمامی این ها سبب افزایش طول عمر و قابلیت اطمینان آن شده است. رنج گسترده ای که برای سری XLG وجود دارد، باعث شده است که مشتریان با این خانواده به راحتی نیازهای خود را برآورده کنند. برای اطلاعات بیشتر حتما به برگه مشخصات فنی مراجعه کنید.

نمودار ولاژ و جریان درایور LED سری ELG مین ول MW

نمودار ولاژ و جریان درایور LED سری ELG مین ول MW

نمودار ولاژ و جریان درایور LED سری XLG مین ول MW

نمودار ولاژ و جریان درایور LED سری XLG مین ول MW

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *