وبلاگ - آخرین اخبار
محاسبه جریان نشتی چند منبع تغذیه

ویژگی های مثبت منبع تغذیه سوئیچینگ چند خروجی

مقدمه

تجهیزات الکتریکی در همه جا و در تمام روزمرگی ما یافت میشوند و معمولا افراد عادی از آنها استفاده میکنند مثل پرینتر های سه بعدی کارخانه ها، آنالیز کننده طیف سنج جرمی آزمایشگاه ها، کارت های پزشکی متحرک بیمارستان ها در این دسته قرار میگیرند.

تجهیزات الکتریکی برای اینکه به کاربرد مطلوب خودشان برسند معمولا از اجزای الکترونیکی و الکتریکی مختلفی تشکیل شده اند. برای مثال چاپگر های سه بعدی از موتور های الکتریکی برای چاپ کردن، از نمایشگر های LCD برای نمایش دادن و کنترل کردن، حسگر ها برای نظارت بر چاپگر و المنت های هیتر تشکیل شده اند. ولتاژ تغذیه قطعاتی که پیرامون این دستگاه هستند، در سطوح متفاوتی قرار گرفته اند و بدین ترتیب نیاز داریم که منبع تغذیه های متفاوتی برای هر یک از این بخش ها تهیه کنیم. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که این عمل سبب افزایش جریان نشتی بیش از حد مجاز استاندارد یعنی بین 500 تا 750 میکروآمپر شده و قوانین ایمنی را نقض میکند. علت آن است که برای اندازه گیری جریان نشتی به زمین، می‎بایست مجموع تمامی جریان های هر یک از منبع تغذیه را حساب نماییم. از آنجایی که اپراتور هایی که با این دستگاه ها کار میکنند افراد عادی هستند، قوانین طوری در نظر گرفته شده که محیط کاری عاری از هرگونه خطر باشد.

منبع تغذیه های چند خروجی

برای حل مشکل کاهش جریان نشتی، پیشنهاد میکنیم که از منبع تغذیه های AC به DC چند خروجی که رنج های متفاوتی از ولتاژ را در خروجی ارائه میدهند استفاده کنید. به خاطر اینکه برخلاف حالت قبل که چندین ورودی AC داشت این منبع تغذیه تنها  با یک ورودی AC، چندین ولتاژ DC با سطوح متفاوت در خروجی در نظر گرفته شده تا تمامی عناصر پیرامونی دستگاه الکتریکی مورد نظر تنها از این منبع تغدیه برای دریافت انرژی استفاده نمایند و بدین ترتیب جریان نشتی به زمین کاهش می یابد.

برای فهم بهتر موضوع مطابق عکس زیر یک آزمایش طراحی کرده ایم.  جریان نشتی منبع تغذیه سری NMP1K2-HHEKC#-01 مین ول با چهار سطح ولتاژ خروجی 24 ولت، 12 ولت، 48 ولت و 5 ولت در مقابل مجموع جریان نشتی چهار منبع تغذیه MSP-600-24 ، MSP-300-12 ، MSP-300-48 و MSP-100-5 را اندازه گرفتیم و نشان دادیم.

جریان نشتی منبع تغذیه NMP1K2-HHEKC#-01 با دریافت ورودی 230Vac برابر با 234 میکروآمپر که بسیار کمتر از جریان نشتی 856 میکروآمپری حاصل از مجموع چهار منبع تغذیه 24 ، MSP-300-12 ، MSP-300-48 و MSP-100-5 می باشد. بنابراین منبع تغذیه NMP1K2-HHEKC#-01 مطابق استاندارد های ایمنی مصرف کننده های انرژی الکتریکی کمتر 500 تا 750 میکرو آمپر می باشد.

The Advantages of Configurable PSU over Muliptle PSU . FIG1 - ویژگی های مثبت منبع تغذیه سوئیچینگ چند خروجی - meanwellnotes, notes - مینول, منبع تغذیه مین ول, منبع تغذیه, منبع تغدیه سوییچینگ, چند خروچی, تداخل الکترومغناطیسی, استانداردهای ایمنی, استاندارد, NMP, MEANWELL, MEAN WELL, EMI

جریان نشتی 138 میکرو آمپر در حالتی که ورودی 120 ولت AC و 236 میکر آمپر درحالتی که ورودی 230 ولت AC باشد

The Advantages of Configurable PSU over Muliptle PSU . FIG2 - ویژگی های مثبت منبع تغذیه سوئیچینگ چند خروجی - meanwellnotes, notes - مینول, منبع تغذیه مین ول, منبع تغذیه, منبع تغدیه سوییچینگ, چند خروچی, تداخل الکترومغناطیسی, استانداردهای ایمنی, استاندارد, NMP, MEANWELL, MEAN WELL, EMI

جریان نشتی 476 میکرو آمپر در حالتی که ورودی 120 ولت AC و 856 میکر آمپر درحالتی که ورودی 230 ولت AC باشد

 

سایر نکات مثبت

استفاده از منبع تغذیه چند خروجی علاوه بر ایکنه سبب کمتر شدن جریان نشتی میشود سبب کاهش فضای اشغال شده، افزایش فاکتور کوچک سازی در طراحی و ساخت خواهد شد.

به خاطر کاهش حجم سیم کشی AC در سمت ورودی منبع تغذیه در مقایسه با حالتی که از چند منبع تغذیه استفاده کردیم، فاکتور تداخل امواج الکترومغناطیسی یا همان EMI کاهش یافته و برخلاف حالت قبل به فیلتر های اضافی EMI برای محدود سازی این امواج اغلب نیازمند نیستیم.

سری های NMP مین ول یک منبع تغذیه هوشمند با کارایی و اطمینان پذیری بالا میباشد و همچنین فاکتور طراحی فشرده ضخامت 1U درآن نیز رعایت شده است.

تمامی خروجی های آن همزمان قابل استفاده و کاملا مستقل از یکدیگر می باشد. علاوه بر تمامی اینها از استاندارد های دوگانه ITE صنعتی و ایمنی تجهیزات پزشکی به ترتیب به شماره 62368-1 و 60601-1 با جریان نشتی کمتر 400 میکروآمپر را اخذ نموده است. بنابراین سری NMP مین ول، تمامی ویژگی های مثبت منبع تغذیه چند خروجی برای تمامی دستگاه های الکتریکی مثل تجهیزات پزشکی را اخذ نموده است.

 

 

 

 

منبع :

MEANWELL.COM 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.