منبع تغذیه مناسب تجهیزات ورزشی

منبع تغذیه مناسب برای تجیهزات ورزشی

مقدمه

تجهیزات ورزشی خانگی یکی از صنایع شکوفا شده در شرایط همه‌گیری کوید-19 است که علت آنرا میتوان در بسته شده باشگاه‌ها و مراکز ورزشی عمومی یافت. بسته شدن این مراکز، باعث افزایش درخواست مردم برای تجهیزات ورزشی خانگی مثل تردمیل‌ها و دستگاه‌های اسکی فضایی شد.

دستگاه‌های ورزشی خانگی معمولا دو منبع تغذیه جداگانه دارند. یکی برای تغذیه بخش موتور و دیگری برای تغذیه نمایشگر LCD. سه بحث مشترک برای تغذیه تجهیزات ورزشی است که به طور مستقیم روی منبع تغذیه داخلی AC  به DC اثر گذار است.

منبع تغذیه مناسب تجهیزات ورزشی - تردمیل در هوای آزاد

منبع تغذیه مورد نیاز بخش دستگاه ورزشی
بدون فن یا فن اتوماتیک خاموش/روشن موتور DC
کمتر از 0.75 میلی آمپر جریان نشتی به زمین
12 الی 15 ولت DC / 60 وات نمایشگر LCD

 

موتور DC

ویژگی اصلی موتور DC این است که در هنگام راه اندازی(حدودا چند میلی ثانیه) جریانی بالاتر از مقدار نامی میکشند انتخاب منبع تغذیه برای این بخش وابسته به موتور داخلی دستگاه است. برای نمونه، تردمیل یا اسکی فضایی معمولا 200 وات توان مصرف میکنند. معمولا برای این بخش یک منبع تغذیه 350 الی 400 واتی گذاشته میشود. تجهیزات ورزشی چند کاربردی، از یک موتور با توان بیشتری استفاده شده است و با یک منبع تغذیه 1000 واتی که مد حفاظتی آن جریان ثابت است تغذیه میشود. با توجه نوع مصرف خانگی آن, حتما میبایست از منبع تغذیه بدون فن باشد یا فن آن به صورت اتوماتیک خاموش/روشن شود تا در هنگامی که از دستگاه استفاده نمیشود، سر و صدا ایجاد نکند.

جریان نشتی

مانند سایر لوازم خانگی، الزامات ایمنی ما را مجبور میکند که جریان نشتی کمتر از 0.75 میلی آمپر باشد(مطابق استاندارد UL1647). جریان نشتی دستگاه برابر با جمع جریان نشتی دو بخش تغذیه موتور DC و تغذیه نمایشگر LCD است.

نمایشگر LCD

علاوه بر اینکه این نمایشگر برای نشان دادن ویدئو آموزشی و نمایش زنده، از آن برای کنترل دستگاه استفاده میکنیم. توان مصرفی آن بین 40 الی 60 وات است. از منبع تغذیه کلاس II برای این بخش استفاده میکنیم چرا که جریان نشتی آن از بقیه کمتر است و سبب افزایش جریان نشتی کل نخواهد شد تا بتواند شرایط استاندارد جریان نشتی UL1647 را پاس کند.

 

به طور خلاصه، برای دستگاه‌های ورزشی، میبایست منبع تغذیه بدون فن یا فن اتوماتیک خاموش/روشن و جریان نشتی کم تهیه کنیم. بنابراین اگر میخواهید یک منبع تغذیه برای این هدف انتخاب کنید، پیشنهاد میکنیم که توصیه‌ها بالا را بخوانید . مین‌ول سری محصولات مختلفی برای بسیاری از نیازها به بازار عرضه کرده است. برای اطلاعات بیشتر به جدول زیر مراجعه کنید.

منبع تغذیه بخش دستگاه ورزشی موتوری
ویژگی‌ها سری‌ها
 

جریان نشتی : کمتر از 0.75 میلی آمپر

بدون فن

 

UHP-350/500/750/1000

HEP-320/480/600/1000

RSP-400/500

DC motor
 

فن اتومات خاموش/روشن

جریان نشتی کمتر از 0.75 میلی آمپر

 

MSP-450/600/100

 

بدون فن

کلاس II ورودی

مینیاتوری

 

IRM-45/60

EPS-45S/65S

نمایشگر LCD

 

همچنین در گذشته مقاله ای راجع به منبع تغذیه های چند خروجی نوشته ایم که بسیار مرتبط با این مقاله است؛ لینک آن را در زیر گذاشته ایم:

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *