پتانسیومتر الکترونیکی که می تواند با درایور LED طبق استاندارد اتحادیه اروپا کار کند

درایور LED شرکت MW، به­ منظور تطبیق با نیاز کنترلی مدرن نور عملکرد تنظیم نور مناسب ارائه می­دهد. درایور LED، جریان خروجی خود را بر اساس سه سیگنال مختلف ورودی یا تنظیمات که شامل 1-10 ولت مستقیم، PWM، و مقاومت تنظیمی 100  تغییر می­دهد. تفاوت بین 0-10 ولت مستقیم و 1-10 ولت مستقیم در مقاله پیشین بیان شده است.[1] این یادداشت برنامه توضیح می­دهد که چگونه یک دیمر تجاری موجود در دسترس با درایور Mean Well LED کار می­کند.

 

[1]

Refer to http://www.meanwell.eu/ExclusivePDF/DIMMING-NOTE.pdf

 

پتانسیومتر: راه حل ساده به­ همراه مشکلات

یکی از راه حل های تنظیم درایور LED، استفاده از یک پتانسیومتر 100 میکرومتر قابل­ تنظیم است که در شکل 1 نشان داده شده ­است. این یک راه­ حل مقرون به صرفه است و با درایور LED کار می­کند. با این وجود دو معضل اساسی وجود دارد که باعث می­شود در بعضی موارد مناسب استفاده نباشد. اول اینکه، پاسخ سیگنال تنظیم نور در مورد چند درایور LED که به یک پتانسیومتر متصل هستند خوب نیست. دوم، بر روی صفحه قاب از نظر رنگ، مواد مورد استفاده در خانه (که در آن طراحی داخلی هماهنگ و کامل مورد نظر است) گزینه ای موجود نیست. به خاطر این مشکالات، پتانسیومترهای الکترونیکی اختراع شدند تا مسائلی را که قبلا شرح داده شد حل کنند.

شکل 1: پتانسیومتر به عنوان دیمر برای تنظیم تنها یک درایور: عملکرد تنظیم خوب(a)؛ به دو یا چند درایور: عملکرد ضعیف تنظیم (ب)

 

پتانسیومترهای الکترونیکی زیادی در بازار از تولید کنندگان نصب و راه اندازی برق و سیستم ساختمان وجود دارد. گاهی اوقات تحت عنوان دیمر DC 1-10V  نامیده می شود زیرا پتانسیومتر این جریان را از پورت سیگنال تنظیم نور LED  به سیگنال DC 1-10V تبدیل می کند. این دست از دیمر ها را می توان  با استفاده از کلمه کلیدی “Potentiometer 1-10 V” در Google پیدا کرد. اکثر آن­ها طراحی یکسان یا مشابه دارند. پتانسیومترهای الکترونیکی دو عملکرد اصلی را شامل می­شود: سوئیچ روشن /خاموش و پتانسیومتر مطابق آنچه در شکل 2 نشان داده شده­است. عملکرد سوئیچ اجازه می­دهد تا کاربر با فشار دادن دیمر ، حالت نور خروجی را تغییر دهد (که مدار معادل آن در شکل 2 (c) موجود است) .علاوه بر این، پتانسیومتر الكترونیكی سیگنال تنظیم نور  را نیز ارائه می­دهد. به ­طورکلی، جریان سینک دیمر حداکثر تعداد مجاز از درایورهای LED متصل به آن را شامل می­شود. به ­عنوان مثال، دیمر 50 میلی آمپر درحالت تئوری می­تواند به ­طور موازی به 500 درایور LED (باتوجه به این واقعیت که هر یک از درایور LED متوسط می­تواند جریان خروجی 0،1 میلی آمپر را ایجاد کند) متصل شود. بااین حال دستگاه مجاز نهایی نیز باید براساس نوع  فیوز درون دیمر که در معرض نفوذ جریان AC از درایور LED قرار دارد، درنظرگرفته شود. به ­عنوان مثال، فیوز سرامیکی 0.5A در داخل شکل 2 (c) استفاده می­شود. در حالتی که جریان ورودی در هر درایور A 0.1 باشد، تعداد درایور محاسبه شده 5 عدد می باشد. به عنوان نتیجه حداکثر تعداد قابل قبول از درایور متصل به دیمر در این مثال با مقایسه نتایج محاسبه شده از جریان دیمر و فیوز فقط 5 عدد است.

اتصال پتانسیومتر الكترونیك به درایور LED

راهنمای نصب پتانسیومتر الكترونیك یا DC 1-10V نشان دهنده روش معمول برای اتصال آن به درایور است كه در شکل 3 (a) نشان داده شده ­است. این پتانسیومتر برای هر دو مدل از سری های درایورهایی که بازه ولتاژ سیگنال نوردهی آنها DC 1-10V و DC 0-10V است، مناسب می باشد. سوئیچ دیمر به برق متناوب وصل شده است، به طوری که در صورت لزوم، درایور LED قطعا خاموش می شود. با این وجود این ارتباط خطر شوک الکتریکی را در طول سیم کشی به دلیل وجود ولتاژ بالا دارد. اتصال ممکن دیگر در شکل 3 (b) مطرح شده است. چنین اتصالی نیازی به ولتاژ بالا ندارد زیرا لازم نیست سیم برق متناوب را در سمت دیمر وصل کنید. تابع تنظیم خاموشی از طریق درایور DC 0-10V LED شرکت Mean Well برای قرار دادن درایور به­ حالت آماده ­به­ کار در صورت فشار دکمه دیمر یا پتانسیومتر الکترونیکی استفاده می­شود. در نتیجه، بسیار مهم است که مصرف انرژی آماده ­به­ کار برای صرفه­ جویی در انرژی کم باشد. همه درایورهای LEDشرکت Mean Well با عملکرد DC-0-10V برای تابع تنظیم خاموشی طراحی شده ­اند که دارای قدرت آماده ­به­ کار پایین باشند و نیز مطابق با آخرین قوانین Ecodesign یا ErP مورد نیاز CE می­باشد. درایور LED با DC 1-10V ممکن است برای اتصال به شکل 3 (b) مناسب نباشد، به این دلیل که آن را با تابع تنظیم، خاموش نمی­کند.

 

شکل 3 نمودار اتصال برای روش متعارف (a)؛ اتصال جدید پیشنهاد شده (ب)

 

 

 

خلاصه

این مقالات توضیح می­دهد که دیمر پتانسیومتر الکترونیک / DC 1-10V می­تواند به­ خوبی با درایور LED مین ول کار کند. دو اتصال برای کاربر فراهم شده است که می توان مناسب ­ترین گزینه را انتخاب کرد. یک مرور سریع در جدول 1 داده شده ­است. اتصال پیشنهادی جدید در شکل 3 (b) پیشنهاد شده ­است چراکه از شوک­الکتریکی هنگام کار با پتانسیومتر1-10V DC جلوگیری می­کند. از دیگر مزایا کاهش هزینه اضافی به­ علت اشتباه و یا اقدامات ناخواسته می­باشد. حداکثر تعداد درایورهای LED  متصل به دیمر  در مقایسه با اتصال متداول بیشتر است چرا که الزامی به در نظر گرفتن فیوز دیمر و جریان متناوب  درایور وجود ندارد. همچنین تریگر نادرست از قطع ­کننده مدار به ­علت ریسک بالای درایور (به دلیل اینکه درایور در سمت اولیه روشن/خاموش نمی­شود) مساله قابل توجهی نیست. جدول 2 لیستی از دیمرهای موجود در بازار را ارائه می­دهد که این مفهوم را اثبات می­کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *